top of page

Okosnica Interneta
Prva računalna mreža koja je imala tehnologiju razmjene podataka je bila ARPAnet koju je pomno slijedila jedna jako slična internet mreža, a to je NPL mreža.
Okosnica koja se tad koristila je bila Interface Message Proccesors. NPL i ARPAnet su bile međusobno povezane 1973. godine, dok su se druge mreže sa mogućnosti razmjene podataka počele širiti 1970. godine koje su na kraju počele koristiti TCP/IP protokole ili su bile zamijenjene novijim mrežama.
1986. godine Nacionalna naklada za znanost financirla je 6 računalnih mreža i motrenjem ARPAnet-a nastala je nova računalna mreža NSFNET. Brzina svake od mreža je iznosila 56 kbit/s (kilobita po sekundi). 1987. godine mreža je nadograđena na 1.5 Mbit/s i tada je povezivala ukupno 13 zasebnih računalnih mreža. Tu su također bile uključene i regionalne mreže čiji je broj iznosio preko 170. 1991. godine IBM, MCI i Merit su nadogradili brzinu okosnice i to na 45 Mbit/s.
Kombinacija ARPAnet-a i NSFNET-a je postala poznata kao Internet. 1990. godine prestala se koristiti infrastruktura ARPAnet-a jer se smatrala zastarjelom.
U ranim danima Interneta pružatelji usluga okosnice su razmjenjivali promet na mrežnim pristupnim točkama koje je sponzorirala vlada sve dok ih vlada nije prenijela na kemercijalne davatelje usluga.
ZANIMLJIVOSTI
1) Danas u svijetu 49% stanovništva koristi Internet dok u Hrvatskoj čak 74% stanovništva se smatra korisnicima Interneta.
2) U Italiji danas 87% populacije koristi Internet dok u Islandu 100% stanovništva se smatra Internet korisnicima.
3) U svijetu postoje bolnice za liječenje od ovisnosti o Internetu (jedna se nalazi i u Zagrebu).
4) Prva poruka poslana putem Interneta bila je "LOG". Poruka je trebala glasiti LOGIN, ali je došlo do greške u prijenosu jer je to tada bio zahtijevan zadatak.
5) Jedan od 5 brakova počinje na Intenetu.
6) Da bi postigao brojku od 50 milijuna korisnika radiju je trebalo 38 godina, televiziji 13 godina, a internetu svega 4 godine.
bottom of page